O Hala Sizin Çalışanınız!


İşten ayrılan personelinize işten çıkış anketi uyguluyor musunuz?…

Ayrılan bir çalışanınızın şirketinizle ilgili geri bildirimleri önemli mi? Ayrılan çalışanınızın penceresinden şirketinizin görünümünü hiç merak ettiniz mi; yoksa size gerçek olmasından korktuğunuz bir resim çizer diye, sessiz sedasız ayrılmasını onayladınız mı?

“İyi bir isim yapmak yirmi sene alır ama yıkmak için beş dakika yeter, bunun üzerine düşünürseniz, her şeyi daha farklı yaparsınız.”
Thomas Edison

İşte bu soruların her birinin yanıtı çok önemli. Aslında her bir sorunun yanıtı yine şirketinizin gelişimi ve uzun vadede kazanımları için fazlasıyla ipucu ile dolu… Unutmayın, imza süreçlerini tamamlayıp, güzelce vedalaşıp, kendisini uğurlayana kadar “o hala sizin çalışanınız!”

Çalışanlarınız şirketinize, henüz aday olarak geldiğinde, ilk işe başladığı günde, tüm oryantasyonu boyunca, sizin için ne kadar değerli ise, işten ayrılma kararı aldığında da aynı değerde olmalı. Bazen görüyorum ki; çalışan istifa dilekçesini verdiğinde ve ihbar süresini kullanmaya başladığında, çalıştığı şirkette bir takım sorunla veya baskılarla karşılaşabiliyor. Genellikle de bu baskı 1. Yöneticiler tarafından gerçekleştiriliyor. Bu konuda, İnsan Kaynakları Biriminin üzerine düşen önemli bir sorumluluk bulunuyor; kurum kültürüne entegre edilecek “insana değer verme” olgusunu geliştirme ve organizasyona uyarlama, uygulama ve denetleme…

Unutmayın! Başarılı bir şirketin işten ayrılan çalışanı; ayrıldıktan sonra da eski şirketine referans olur.

Gülbahar Gürbüz

Scroll to Top